

Metode uklanjanja leda sa stakla dijelimo u dvije skupine. Plastična strugalica je staromodno i najpouzdanije rješenje, samo izbjegavajte korištenje kreditne kartice ili osobne iskaznice jer ne želite birokratske zavrzlame koje oduzimaju i vrijeme i novac. Alternativa fizičkom postupku struganja su sprejevi na bazi alkohola koji koštaju 20-ak kuna, što je prihvatljivo ulaganje ako želite elegantniji način za otapanje leda sa stakala.
U konkretnom slučaju, isprobali smo dva sredstva, s time da Zimko dolazi u klasičnoj bočici s raspršivačem i u bočici pod tlakom, dok je Nigrinovo sredstvo u bočici pod tlakom. I odmah prvi zaključak – bolji izbor su sredstva u klasičnoj bočici s ručnom pumpicom, jer na temperaturama u minusu bočice pod tlakom imaju slabiju učinkovitost i potrebno ih je češće protresti za optimalno raspršivanje.
K tome, cijena sprej-doza pod tlakom u pravilu je nešto viša, ali i manje ekološki prihvatljiva. Na učinkovitost isprobanih sredstava nemamo nikakvih zamjerki, ali u vrijeme primjene nismo imali debele, dvoznamenkaste minuse.
Vjerojatno pri temperaturama od -15 stupnjeva Celzijevih i niže treba ponoviti postupak, odnosno kombinirati kemiju i fiziku kako biste što prije zgotovili posao i napustili parkiralište. Testirane sprejeve potražite na prodajnim mjestima Bauhaus, Konzum, Spar, INA, kao i webshopovima Abrakadabra i e-Kupi.
Zimko trenutni odleđivač vjetrobranskog stakla (500 ml po cijeni 19,99 kn) naš je favorit. Zimko sprej-doza pod tlakom (400 ml po cijeni 15,99 kn) je varijacija na temu, dok Nigrinova sprej-doza pod tlakom (400 ml po cijeni 26,99 kn) malo odskače cijenom, ali je učinak podjednak